Pilnīgi viss par un ap smiltsērkšķiem – korekta izmantošana kā arī ietekme uz Jūsu organismu

Neliels krūms ar spilgti oranžiem augļiem, tie ir smiltsērkšķi. Šī auga dzimtene ir Mongolija, Ķīna , kā arī Krievija. Taču mūsdienās smiltsērkšķi jau būs izplatīti visā pasaulē. Smiltsērkšķu augi nav ļoti prasīgi. Interesanti, ka smiltsērkšķu audzēšana var būt īstenota kā oļainās vai arī smilšainās augsnēs, gan arī ūdenstilpju krastos. Smiltsērkšķi labi aug arī kalnainās vietās – vairāk nekā divi tūkstoši m augstumā virs jūras līmeņa. Tādēļ, ka smiltsērkšķis tas ir ērkšķains krūms, tieši šo audzē piemēram, kā dzīvžogus, kā arī gravu un nogāžu nostiprināšanai(spied te – smiltsērkšķi veselībai). Vēl arī pašas smiltsērkšķu ogas aktīvi pielieto tradicionālajā ārstniecībā un ēdienu pagatavošanā, viņas jau ir saņēmušas tik ļoti milzīgu cilvēku mīlestību ar savu bagāto sastāvu un īpatnējo specifisko garšu.

Botāniskais smiltsērkšķu ogu sastāvs un lietderība

Smiltsērkšķu ogas jau tiek iedalītas kā arī multivitamīni. Šeit ogas satur sevī provitamīnus A( līdz pat 10,9 mg%) un vitamīnus (B1, B2, B3, B6, C, E, K utt.). Smiltsērkšķis satur arī no 3 līdz 6% cukura (fruktoze va glikoze), līdz 2,5% skābes – ābolu un vīnskābi uc., Dzeltenās krāsvielas kvercetīnu, miecvielas, taukaino eļļu, kura mīkstajā daļā jau ir deviņi procenti, pie tam sēklās 12%.
Lapās un mizā bija atrasts 0,4% apmērā alkaloīds hipofēns, askorbīnskābe un līdz desmit atšķirīgiem tanīniem, taču auga mizā – līdz pat trīs procentiem dažāda sastāva taukvielas.
Pašas smiltsērkšķu ogas uzkrāj tauku eļļu, kas sastāv no triacilglicerīniem ar piesātinātām un nepiesātinātām taukskābēm, starp tām pārsvaru gūst mononepiesātinātās (palmitooleīnskābes, oleīnskābes) skābes; organiskās skābes, pektīns, flavonoīdi, nikotīna skābe un folijskābe, makro – un mikroelementi (bors, dzelzs, cinks, varš, mangāns, kālijs, kalcijs), cukuri un daži augu izcelsmes antibiotiku veidi.
Pati smiltsērkšķu eļļa no mīkstuma jau ir spilgti oranžā krāsā, no sēklām – dzeltens, turklāt tā ķīmiskais sastāvs mazliet atšķiras. Ogu mīkstuma eļļa satur līdz pat 0,35% karotīna un karotinoīdus, tiamīnu un riboflavīnu, diezgan milzīgu skaitu tokoferola – 0,165%, kā arī būtisku daudzuma vitamīna F, kas regulē ādas vielmaiņu.

Smiltsērkšķi jeb zelta koks – kur tad tos varētu izmēģināt?

Tautas ārstēšanā smiltsērkšķu augi tiek pielietoti zarnu stiprināšanā, tā kā tie labi ietekmē gan zarnu, gan kuņģa stāvokli. Smiltsērkšķi ir izcils dezinfekcijas un rētu dzīšanas līdzeklis. Smiltsērkšķim jau ir lieliskas reģenerācijas īpašības, līdz ar to to parasti izmanto dažāda smaguma apdegumiem, un arī citām ādas slimībām – vecuma plankumi, grumbas, rētas.
Smiltsērkšķu sula un arī nogatavojušās smiltsērkšķu ogas uzlabo vielmaiņu kā arī tiek pielietotas dažādām gremošanas sistēmas patoloģijām, pie tam smiltsērkšķu sula cena nebūs ir augsta kā varētu likties. Bez šaubām, ir realizējama arī pati smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos.
Smiltsērkšķi var tikt plaši lietoti ēdiena gatavošanā: var būt pagatavotas eļļas, sulas, kompoti, želeja, ievārījums, marmelāde utt. Turklāt smiltsērkšķu eļļa kuņģim būs ļoti laba lieta. Ilgai lietošanai smiltsērkšķu ogas vai, piemēram, saberzē ar cukuru, vai, piemēram, sasaldē (vitamīni ogās saglabājas līdz pat gadam), šādi smiltsērkšķi ziemai tiek gatavoti. Smiltsērkšķus var arī žāvēt.
Šodien pastāv ļoti daudzi produkti un receptes, kā izmantot smiltsērkšķus mājas apstākļos, piemēram, imunitātei pieejama smiltsērkšķu eļļa kapsulās, ko izmantot labāk konsultējoties ar ārstu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *