Vai, piemēram, jebkurš no mums zina, cik tad noderīgi smiltsērkšķu augi ir cilvēka organismam?

 

Paši Himalaju augstienes var būt dēvēti tieši par šī auga dzimteni. Vietējie iemītnieki smiltsērkšķus sauc par “svētajiem augiem”. Ķīnā tas labums, ko var sniegt smiltsērkšķu ogas, jau ir zināms veselus divpadsmit gadsimtus. Saskaņā ar to mongoļu ticējumu, Čingishans un vēl viņa armija pirms jebkuras uzvaras lietoja tieši smiltsērkšķi. Smiltsērkšķu ogas un arī to neatkārtojamība ir zināma un tagad.

Koši oranžajās ogās zinātnieki jau ir atraduši pārsteidzošu Omega vielu klātbūtni: Omega trīs, seši, deviņi un vēl reti sastopamās Omega septiņi taukskābes, un arī tās jau ir pilnas ar minerālvielām un arī vitamīniem. Tāpēc daudzās valstīs gadsimtiem ilgi smiltsērkšķi bija izmantoti, lai stiprinātu imunitāti, pazeminātu holesterīnu, aizkavēt vecuma pazīmes un vēl ārstētu dažādas ādas kaites.

Smiltsērkšķu ogas un to universālais ķīmiskais sastāvs

Smiltsērkšķu augi ir diezgan iecienīti medicīnā, šis ir saistīts ar vitamīniem un arī minerālvielām, kuras ir šī auga sastāvā, bet galvenokārt smiltsērkšķu ogas jau ir slavenas ar diezgan lielo C vitamīna saturu (200-316 mg uz 100 g).
Vitamīni sastāvā: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, kā arī PP.
Minerāli: Fe, K, Mg, Ca, P, Na, al, S, B, Ti, Si.
Pie tam smiltsērkšķu stādi ir tādu taukskābju, kā mononepiesātināto, un aktīvo bioloģisko vielu krājums. Klāt vēl esošiem vitamīniem tie satur fitoncīdus, pektīnus, netkārtojamas organiskas skābes, kā arī dažādus makro- un mikroelementus. Interesanti, ka pat krūma miza satur tā saukto prieka hormonu – serotonīnu, kurš ir un būs ķermeņa aizsardzība pret nomāktību un arī citiem garīgiem traucējumiem.
Vēl ir jāmin tas, ka pašas smiltsērkšķu ogas tās īpašības var saglabāt ne tikai, kamēr tās ir vēl svaigas, taču arī sasaldētas – veselus 6 mēnešus. Vitamīni smiltsērkšķos nezūd pat pēc sasalšanas.
Smiltsērkšķi diezgan bieži ir saukti arī par sieviešu ogām, kaut gan augļi ļoti labi ietekmē arī vīriešu organismu. Šajā auglī ir maz kaloriju un ir dietologu ieteikts. Zinājāt, ka 100 gr smiltsērkšķu ogas satur vien 80-82 kalorijas.
Bez šaubām smiltsērkšķu sastāvs ir un būs unikāls. Augļi palīdz ārstēšanā un profilaksē, un arī skaistuma un jaunības uzturēšanā.

Smiltsērkšķu sula, tēja, ievārījums, ko tieši vēl izmanto mūsu organismam?

Agrākos laikos dziednieki tieši smiltsērkšķu ogas izmantoja daudzu slimību dziedniecībā. Piemēram, smiltsērkšķu sula tika pielietota zarnu traucējumu ārstēšanā un, lai samazinātu kuņģa sekrēciju. Ogu novārījumu ieteica dzert reimatisma, cukura diabēta, vitamīnu trūkuma un gremošanas traucējumu gadījumā. Pat patlaban smiltsērkšķu sula tiek izmantota veselības uzlabošanai, kā arī šeit cena nemaz nav tik ļoti augsta.
Ogas ideāli ir piemērotas desertu gatavošanā un arī priekš smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos. Daudzas receptes pieejamas online tīklā. Ja gribat, varat nopirkt jau gatavu produkciju, daudzveidīgā klāsta pieejama arī tāda lietu, kā smiltsērkšķu tēja un smiltsērkšķu ievārījums, daudzas mērces un saldumi, vai smiltsērkšķu eļļa kapsulās..
Kosmetoloģijā smiltsērkšķu augi tiek plaši izmantoti pret grumbām, tumšiem lokiem ap acīm, un arī pret matu izkrišanu.
Kā redzams, šī veida dabas bagātības pielietošana jau ir diezgan daudzpusīga, kaut gan pirms sākt aktīvu lietošanu, ieteicams konsultēties ar ārstu, ja esiet stāvoklī vai varbūt Jums ir jebkādas čēlas vai komponentu nepanesība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *