Optometrists vai oftalmologs – kāda tad pastāv atšķirība?
Vairāki cilvēki līdz galam neizprot tieši ar ko atšķiras savā starpā optometrists un oftalmologs, vai, piemēram, kas būtu optiķis. Tas ir tādēļ, kad diezgan ilgus gadus ikviens acu ārsts bija saukts par oklulistu. Ejot laikam, vairākas klīnikas uzsāka pielietot jauno terminoloģiju, līdz ar to klienti sāka apjukt, kas tieši jau ir kas vai pie kāda speciālista būs tieši acu pārbaude. Tālāk centīsimies tikt skaidrībā, ar ko gan nodarbojas šie ārsti, starp kurām specialitātēm būs atšķirība un starp kurām viņas nemaz nav. Tā arī varēsiet uzzināt, kādā veidā piemeklēt ārstu, kā arī kam tieši pievērst vērību. Var uzzināt vairāk uzņēmuma mājaslapā, kā arī zemāk rakstā!
Tieši ar ko atšķiras savā starpā acu ārstu specialitātes?
Tad kādi eksistē redzes speciālisti? Pirms tam bija kāds speciālists okulists, pie kura un gājām pārbaudīt redzi, mūsdienās acu ārsti pilda noteiktas funkcijas, saskaņā ar savu profesiju. Piemēram, optometrists būtu ārsts, kas tieši strādā ar redzes problēmām un kam jau ir medicīnas personas sertifikāts atbilstoši savai kvalifikācijai, kas ir jāatjauno ikreiz pēc 5 gadiem. Šāds ārsts skatās kopējās problēmas, kad tiks izdarīta redzes pārbaude, strādājot gan ar pašu redzi, gan ar pašu acs orgānu. Šāds acu ārsts jau var nozīmēt pat brilles un lēcas. Turpretim, kad būs identificētas slimības, optometrists pacientu novirza jau uz ārstēšanu. Šādu procesu īsteno oftalmologs acu ārsts. Šis speciālists ir okulists, kā uzdevumos ietilpst redzes pārbaude, diagnostika, slimību ārstēšana, medikamentu izrakstīšana, gan arī ir tāda veida oftalmologi, kuri veic acu operācijas. Bez tam šāda veida speciālisti palīdzēs izvēlēties koriģējošās brilles vai lēcas. Un optiķis, kurš nav mediķis. Šis speciālists darbojas ar recepti, ko saņēmāt tieši no oftalmologa vai arī optometrista. Optiķis var izveidot brilles pēc receptes, salabot rāmjus, kā arī piemeklēt brillēm materiālus. Pastāv arī saistīta specialitāte: optiķis-optometrists. Šis ārsts drīkst pārbaudīt acis, kā arī izveidot attiecīgās koriģējošās brilles.
Ko darīt, ja vajag sameklēt redzes speciālistu Rīgā vai, piemēram, citviet mūsu valstī?
Pirms meklēt acu ārstu, Jums ir jāsaprot – kas ir tas, kas konkrēti būtu nepieciešams – oftalmologs vai arī optometrists. Kā jau tas tika augstāk minēts, optometrista darbs ir redzes pārbaude, savukārt oftalmologa – ārstēšanas process. Tādēļ, ka šie abi ārsti tad ir ārstnieciskās personas, tiem jāuzrādās publiskajā ārstu reģistrā. Ērtībai ir parocīgi, ja ir iespēja attālināti pieteikties, ja ir nepieciešama acu pārbaude, nekā ilgstoši gaidīt un gaidīt, zvanot pa telefonu. Vienmēr izpētiet klientu atsauksmes, protams, ja šādas pastāv par konkrēto ārstu. Tagad optometrists jau ir pat pieejams optikas salonos, kur var pie reizes uzreiz izvēlēties arī brilles.