Kas jāņem vērā pirms piedāvā meža zemi vai arī cirsmas?

Meži noteikti ir izteikti bagātīga Latvijas dabas daļa. Daba noteikti ir mūsu valsts vizītkarte un, protams, to nereti ir apstiprinājuši arī ārzemju tūristi. Zaļie meži pie mums var piederēt gan privātpersonām, gan uzņēmējiem, tai skaitā tos ir atļauts nopirkt un pārdot, tiesa gan, jebkurš mežu un cirsmu pirkšanas kā arī pārdošanas gadījums ir savādāks un arī noris atšķirīgi. Mežu likumā noteikti ir atrunāti noteikumi, kuri jāņem vērā pērkot un, protams, pārdodot mežus. Kas jāņem vērā, ja vēlaties pārdot mežus? Kas, ja zina, ja interesē bērza iepirkšana mežā pie ceļa?

 

Kurš pirks mežus?

Viens no galvenajiem vērtību noteicošajiem aspektiem ir rentablitāte. Šis faktors ir ļoti svarīgs ne tikai tad, ja grasāties pārdot mežus valstij, bet arī privātpersonām. Koku un arī augu tips, cērtamo koku kubatūra, ir nozīmīga tad, ja vēlaties pārdot cirsmu. Ja vēlaties pārdot savu meža gabalu Valsts mežiem, tad viņu interesēs kļūst iegūt meža zemes, kas noteikti ir pēc iespējas tuvāk citiem valsts īpašumā esošiem mežiem. Meža vērtību nenoliedzami ietekmēs arī ceļu tuvums tam, paša meža atrašanās vieta, grāvju stāvoklis, mežaudze un, protams, zemes auglība. Liela loma noteikti ir arī potenciālo pircēju skaitam. Jo lielāks pircēju skaits, jo lielāka izdevība saņemt augstāku cenas piedāvājumu.

 

Kas nosaka cirsmu vērtību?

Līdzīgi noteikti ir ar cirsmām, bet šeit visnoteicošākais cenu faktors noteikti ir tas, cik daudz pircēju būs gatavi zemes gabalu nopirkt. Dati šajā nozarē izplatās ļoti strauji, tādējādi, nevajag uzķerties uz pirmā vilinošā piedāvājuma, jo varētu gadīties, ka klients zina, ka pašlaik noteikti ir vienīgais. Pirms cirsmu likt pārdošanā, tā ir jādasto, jeb jānosaka cērtamo koku kubatūra m3, balstoties uz koku caurmēru un arī augstumu. Mežu zemes dokumentos šāda informācija jau ir norādīta, taču tā noteikti ir aptuvena. Pircēja cenas piedāvājumā būs arī mazliet tālejošāki iemesli, kā piemēram, pārdotās preces vērtība.

 

Vai mežu atrašanās vieta sekmē cenu?

Galvenā meža vērtība noteikti ir tas, kādi koki aug mežā un kur tas atrodas. Meža cena rodas kombinējot daudzus rādītājus kā arī tā varētu sasniegt pat 8000 eiro hektārā. Visvērtīgākie būs skujkoku meži, taču mazāk vērtīgie meži aug pie jūras un arī upēm. Tā vērtēšanu varētu uzticēt gan privātiem speciālistiem, gan Valsts Mežu Dienesta darbiniekiem. Mežu cena, nereti, tiek piedāvāta balstoties uz VMD rādītājiem.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *